A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Austrálie - Cairns - Průvodce

Cairns je jedním z hlavních přístavů, odkud lodě vyjíždějí k Velkému bariérovému útesu. Turisticky zajímavá je příroda, která toto město obklopuje. Prales, jež se zde vyvinul před tisíci lety, je stejně jako Velký bariérový útes na seznamu UNESCO. Lidé mají také možnost vyjet trajektem na blízké ostrovy. Nebezpečí, Kam se podívat

Čilý cestovní ruch

Cairns je jedním z nejseverněji položených velkých měst Austrálie. Počtem obyvatel je Cairns stále malé a porovnatelné zhruba s Plzní. Nebude ale trvat dlouho a brzy jej budeme moci srovnat třeba s Ostravou nebo Brnem. Každoročně zde přibývají tisíce obyvatel a stovky budov. Stavební firmy zde nestíhají a i pouhá stavba bazénu znamená měsíce čekání.

Důvodem je vzkvétající cestovní ruch. Mezi turisty převládají Asiaté, především Japonci, Korejci a obyvatelé Hongkongu. Samozřejmostí, ostatně jako v celé Austrálii, jsou Britové.

Nebezpečné koupání

V okolí města sice najdeme pláže, ale koupání v pobřežních vodách oceánu je v některých ročních obdobích nebezpečné vzhledem k vysokému počtu žahavých medúz ve vodě. V mělkých vodách je pak výjimečně možné potkat i krokodýly, kteří se zde adaptovali na život ve slané vodě.

Kam se podívat

* Centrum města
* Velký bariérový útes
* Lanovka nad pralesem
* Fitzroy Island
* Národní park Daintree a Cape Tribulation

Centrum města

* Esplanade
* Laguna

Centrum města je vzdáleno pouhé čtyři kilometry od mezinárodního letiště a je tvořeno přehlednými a na sebe kolmými ulicemi.

Jednou z hlavních ulic je Sheridan Street, která volně přechází v Captain Cook Highway, jež vede na sever z města.

Esplanade

Nejznámější ulicí je zde ale Esplanade, kterou důvěrně zná každý obyvatel a každý turista. Ta ve značné délce lemuje pobřeží a je centrem všeho turistického dění. Je lemována hotely a hostely všech kategorií, restauracemi všech úrovní a cestovními kancelářemi nabízejících výlety do okolí.

Laguna

Po Esplanade je možné dojít až k velkému otevřenému bazénu se slanou vodou, kterému zde nikdo neřekne jinak než Laguna. Ta byla postavena teprve nedávno a je velmi využívaná. Ve městě totiž prakticky neexistují pláže.

Velký bariérový útes

* Plavba k útesu
* Výběr lodi
* Rizika

Toto místo plné ohromných korálových útesů je opravdu jedinečné. Obdobné krásy se dají najít i blíže Evropě, ale žádné z těchto míst se svou velikostí nemůže vyrovnat Velkému bariérovému útesu.

Plavba k útesu vás uchvátí

Barva moře v tomto místě je neopakovatelně tyrkysově modrá. Západ slunce je typický hřejivými barvami. Východ slunce zase na horizontu maluje téměř dokonalou duhu všech barev. To všechno je možné zažít, pokud se vydáte alespoň na dvoudenní plavbu k největšímu korálovému útesu světa.

To nejdůležitější na vás samozřejmě čeká pod hladinou. Korálové útesy všech barev, které zde žijí v symbióze s neméně pestrobarevnými rybami, klesají mnohdy desítky metrů pod hladinu. V některých místech jako by nešlo dohlédnout konce. Jinde zase máte možnost proplout nefalšovanou branou z korálů. Pro ty, co může podmořský svět oslovit, je toto místo rájem.

Méně lidí - větší zážitek

Je zde ale jedna věc, na kterou je třeba dát si pozor. Kouzlo tohoto světa se poněkud ztrácí, pokud se jej rozhodnete vyrazit objevovat na lodi spolu s další stovkou lidí, kteří mají stejný cíl. Naštěstí existuje řešení.

V Marlin Jetty (přístavu, odkud vyráží většina lodí) kotví i několik plachetnic s omezenou kapacitou. Právě tyto lodě jsou zárukou, že útesy budete moci objevovat v klidu a beze spěchu. Obvykle se jedná o dvou až třídenní plavby, kterých se účastní 15–25 lidí. Ti tak mohou požívat plnou pozornost posádky.

Posádka přitom obvykle dbá na výběr lokality a zohledňuje i fakt, že příliš mnoho lidí na jednom místě kazí dojem ze zážitku. Pravděpodobně tak zakotvíte u méně známého útesu, který ale budete mít sami pro sebe.

Na co si dát pozor

Tato varianta ale rozhodně není vhodná pro lidi, kteří mají problémy s mořskou nemocí. Může se totiž stát, že za potápěním či šnorchlováním poplujete na malé lodi, kde se budete cítit jako na houpačce.

Skyrail - prales z ptačí perspektivy

* Red Peak
* Vodopády Barron
* Kuranda

Tato unikátní lanovka představuje jednu z mála, ne-li jedinou možnost, jak vidět prales zblízka z ptačí perspektivy. Vede přímo skrz národní park Barron Gorge do městečka Kuranda. Nástup na lanovku je z tzv. Caravonica terminálu, který sousedí přímo s rozsáhlým komplexem, kde můžete poznávat kulturu domorodých kmenů a kde se každý týden koná řada různých představení.

Red Peak

Jedna z kabin lanovky vás nejprve pomalu vyveze do první stanice Red Peak, která je nejvyšším bodem této lanové dráhy. Zde si můžete udělat přestávku a projít zhruba 200 metrů po zpevněné stezce, která je vybavena informačními tabulemi. Pouhých dvě stě metrů přitom skýtá možnost spatřit až 200 různých rostlin.

Vodopády Barron

Po absolvování dalšího úseku lanovky následuje druhá stanice. Odtud vede jen pár kroků k vyhlídce na vodopády Barron, které překonávají výškový rozdíl několika set metrů. Svou sílu a kouzlo nabývají především během nebo těsně po období dešťů.

Kuranda

Třetí stanicí je Kuranda. Malá vesnice, která ale rozhodně není ospalá. V turistické sezoně sem směřuje řada turistů. K dispozici je jim velký počet obchodů se suvenýry, motýlí pavilon zvaný Australian Butterfly Sanctuary nebo Birdworld, kde lze spatřit kromě zdejšího ptactva také plazy.

Kurandou protéká tropická řeka Barron. Vzhledem k nebezpečí napadení krokodýlem se zde nedoporučuje koupat (jako v každé jiné řece severního Queenslandu).

Fitzroy Island - klid blízko centra

Za 45 minut se v Sydney dostanete tak akorát na okraj města. V případě Cairns můžete v centru nasednout na ferry a za 45 minut být v nefalšovaném ráji. Řeč je o ostrovu Fitzroy.

Tento malý ostrov je z 94 % tvořen národním parkem stejného jména. Koupání a slunění na bílých oblázkových plážích je však povoleno.

Na ostrově lze šnorchlovat, zkusit kajaking nebo se vydat na zhruba tříhodinovou túru na nejvyšší bod ostrova ve výšce zhruba 300 metrů nad mořem, který nabízí krásný výhled na korálové moře a sousedící ostrovy. Na ostrově je k dispozici i restarauce s bazénem a lehátky.

Národní park Daintree a Cape Tribulation

* Deštný prales
* Unikátní místo
* Cathrin Lookout
* Krokodýlí ostrov
* Fauna a flora

Miliony let starý deštný prales

Návštěva tohoto národního parku vám nabízí možnost vystoupit po jednotlivých patrech na 20 metrů vysokou otevřenou věž, kde můžete zkoumat jednotlivá patra zdejších deštných lesů. Ty zde vznikly před 140 miliony let, a zasluhují tak velmi přísnou ochranu. Stejně jako Velký bariérový útes se i toto území dostalo na seznam UNESCO.

Unikátní místo

Deštné lesy tropického pásu tvoří zhruba pouze jedno procento území Austrálie a rozkládají se v severovýchodním cípu mezi městy Cooktown a Townsville. Území okolo Cape Tribulation, které je charakteristické bílými plážemi, je také jediným místem světa, kde se tropické deštné lesy přímo setkávají s korálovým mořem.

Cathrin Lookout

Po cestě do národního parku Daintree se vyplatí zastavit na místě zvaném Cathrin Lookout. Toto místo nabízí nádhernou scenérii řeky Daintree, která se v těchto místech vlévá do moře.

Ostrov ve tvaru krokodýla

Pokud budete mít k dispozici průvodce, jistě vás při jízdě po Captain Cook Highway upozorní na ostrov, který svým tvarem připomíná krokodýla vyplouvajícího do moře.

Mangrovníky a krokodýli

Součástí chráněného území jsou také rozsáhlé mangrovníky na řece Daintree. Ty je možné poznat z paluby malé lodi. Vyjížďka je spojena s pozorováním krokodýlů. Ty se však v letních jasných měsících chladí v řece a je velmi těžké je spatřit.

Památník australských vojáků (nahrál: admin)
Památník australských vojáků
Hotes v Cairns (nahrál: admin)
Hotes v Cairns
Západ slunce nad Velkým bariovým útesem (nahrál: admin)
Západ slunce nad Velkým bariovým útesem
Přístav Marlin Jetty (nahrál: admin)
Přístav Marlin Jetty
Pohled z lanovky (nahrál: admin)
Pohled z lanovky
Vodopády Barron v období sucha (nahrál: admin)
Vodopády Barron v období sucha
Australian Butterfly Sanctuary (nahrál: admin)
Australian Butterfly Sanctuary
Pláž v Cairns (nahrál: admin)
Pláž v Cairns
Prales v Daintree (nahrál: admin)
Prales v Daintree
Cape Tribulation (nahrál: admin)
Cape Tribulation
Cathrin Lookout (nahrál: admin)
Cathrin Lookout

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA