A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Austrálie - Melbourne - Průvodce

Melbourne není zdaleka pověstné jen soupeřením se Sydney, ale také příjemnou atmosférou a mnohými zajímavostmi. Charakterizovat by se Melbourne dalo třemi slovy: pulzující, živé a přívětivé. Toto město vás uspokojí, ať už jste milovníky dobrého jídla, sportu nebo umění. A kdyby vám přeci jen přestalo stačit, přejděte po mostě na nedaleký Phillip Island.

Soupeření se Sydney

S počtem obyvatel okolo 3,5 miliónu se řadí až za Sydney , ale v mnohém je s největší australskou metropolí srovnatelné. Rivalita mezi oběma největšími městy je zřejmá nejenom mezi obyvateli těchto měst, ale i turisté mají často ve zvyku tato dvě velkoměsta porovnávat. Melbourne se nedá upřít především odlehčená atmosféra, která je zde všudy přítomná.

Procházka po Melbourne

* St. Kilda
* Parky a zahrady
* Muzea
* Pomník vojákům
* Ostatní důležitá místa a budovy

St. Kilda

Jedna z velmi známých čtvrtí města se rozkládá zhruba sedm kilometrů od centra. Původně se jednalo o místo, kde si své soukromé paláce stavěla velká část místní honorace.

Postupem času se z tohoto předměstí stalo místo vyhledávané turisty, a to nejen pro své pláže, lunapark a rušný noční život, ale především také pro velký počet různých uměleckých a hudebních akcí, které se zde konají. Jedná se například o filmový festival nebo literární festival. Největší akcií je St. Kilda festival, který každoročně přiláká stovky tisíc lidí.

Městské parky a zahrady

* Královská zahrada
* Ostatní parky

Královská botanická zahrada

Ve městě je mnoho parků, kterým vévodí rozsáhlá Královská botanická zahrada umístěná v centru města. Rozkládá se na 36 hektarech a obsahuje na 10 000 různých druhů rostlin z celého světa. Královská zahrada, ve které je umístěna také budova místní vlády, poskytuje místním i turistům útočiště před ruchem světového velkoměsta.

Ostatní parky

Ostatní parky, mezi které patří Carlton Gardens nebo Flagstaff Gardens, pak slouží především k aktivnímu odpočinku. Ve východní části centra se nalézají Fitzroy Gardens se slavnou chatrčí kapitána Cooka, která sem byla v 19. století převezena z Anglie. Její interiér je stále zařízen dobovými předměty, a slouží tak jako muzeum své doby.

Muzea

* Muzeum imigrace
* Ostatní muzea

Muzeum imigrace

Jedno z velmi zajímavých míst v Melbourne je také Muzeum imigrace. Zde může návštěvník projít celou historii Austrálie z pohledu lidí, kteří sem postupně přijížděli za novým životem a mnohdy s nadějí na lepší životní podmínky.

K vidění jsou například zajímavé interiéry lodí z různých období, ve kterých sem imigranti přijížděli. Porovnat tak můžete nuznou kabinu plachetnice z roku 1840, luxus druhé třídy parníku z roku 1900 nebo kabinu velké zaoceánské lodi z let 1950.

Ostatní muzea

Samozřejmě ve městě naleznete i další muzea. Jedná se především o Melbourne Museum, Scienceworks a komplex Royal Exhibition. První z nich se zaměřuje na přírodu a kulturu státu Victoria . Druhé pak především na techniku. Royal Exhibition hostí řadu dočasných výstav.

Pomník vojákům

* Komu je věnován
* Sedmý div světa
* Čestná stráž

Pomník vojákům

Shrine of remembrance - tento pomník věnovaný mužům a ženám ze státu Victoria, kteří sloužili v australské armádě během válečných a mírových operací, se nalézá na vyvýšeném pahorku zhruba 15 minut chůze od centra.

Sedmý div světa

Jeho podoba byla inspirována jedním ze sedmi divů světa – mauzoleem v Halikarnasu. Vítězný návrh podoby pomníku byl vybrán z celkem 83 podaných návrhů. Stavba probíhala v letech 1928 až 1934.

Čestná stráž po celý den

Vzhledem k vyvýšené poloze je silueta tohoto pomníku viditelná z většiny území Melbourne. Před hlavním průčelím budovy stojí 24 hodin denně čestná stráž. Ačkoliv jsou tito muži oblečeni do uniformy používané v první světové válce, jedná se o příslušníky místní policie.

Veřejnosti je zpřístupněno i horní patro, které nabízí skvělý výhled na Melbourne.

Ostatní důležitá místa a budovy

* Flinders Station
* Spencer Street Station
* Federation Square
* Batman´s Hill

Flinders Station

Slouží především městským a příměstským vlakům a představuje jej historická budova z přelomu 18. a 19. století, táhnoucí se v délce dvou bloků podél Flinders Street. Je zakončena výrazným průčelím, které sousedí s Federation Square a historickým mostem zvaným Princess Bridge.

Spencer Street Station

Naopak Spencer Street Station je nově zrekonstruované nádraží s futuristicky vyhlížející střechou, které cestujícím nabízím velmi moderní zázemí. Jsou odsud vypravovány především dálkové vlaky odjíždějící do všech koutů Austrálie.

Federation Square

Hned naproti Flinders Station můžeme nalézt Federation Square. Toto místo lidé v Melbourne považují za jakousi protiváhu budově opery v Sydney.

Jedná se ve své podstatě o futuristicky vyhlížející náměstí, kde se snoubí umění, kultura a pohostinnost. Je to také místo konání mnoha důležitých událostí včetně koncertů.

Unikátní je také velkoplošná obrazovka, která snímá prostřední část náměstí a kde se tak velmi lehce můžete objevit i vy sami.

Batman´s Hill

Toto místo je nejstarší částí Melbourne. Jeho bohatou historii připomíná červený sloup, na kterém je upevněn most pro pěší. Právě na tomto místě byla před lety založena osada Melbourne. Na sloupu je i deska s vyrytým textem popisujícím založení města.

Kam za uměním

Hned za mostem Princess Bridge můžeme nalézt jedno z hlavních center umění na celém australském kontinentu. Skládá se z Národní galerie státu Victoria a tzv. Arts Centre. Je zde umístěno také státní divadlo.

Arts Center je charakteristické především velmi rušným a poměrně rychle se měnícím programem. Jeho budova je velmi lehce rozpoznatelná podle nezaměnitelné ocelové věže, která v noci pravidelně mění barvy svého osvětlení.

Kde se dobře najíst

* Večeře na kolečkách
* Různorodost kuchyní

Večeře v tramvaji

Unikátní a opravdu nezapomenutelnou může být večeře v jedoucí starodávné tramvaji, která vás během vaší večeře zaveze do některých velmi zajímavých koutů Melbourne. Mezi ně patří například Toorak Road, známá luxusními obchody, nebo pařížský konec Collins Street.

Vyberte si kuchyni

Tímto ale výčet zajímavých restaurací zdaleka nekončí. Melbourne je velmi kosmopolitní město, a tak je kosmopolitní i zdejší kuchyně . Nalézt zde můžete kromě australské také francouzskou, italskou, thajskou, japonskou, čínskou, indickou nebo řeckou kuchyni a to výčet zdaleka ještě nekončí.

Sportování v Melbourne

V jednom z aspektů, ve kterém Melbourne na Sydney rozhodně neztrácí, je sport.

Je to na první pohled zřejmé, když se dostanete do sportovního centra města. Zde jsou umístěny tenisové kurty, na kterých se každoročně odehrává Australian Open, včetně slavné Rod Laver arény.

Hned v sousedství se nalézá také olympijský park a jeden z olympijských stadionů. Není to odsud daleko ani k ohromnému stadionu Melbourne Cricket Ground, který je určen další vášni Australanů - kriketu.

Dalším důležitým sportovním centrem je i Telstra Dome, kde se odehrává řada nejen sportovních, ale i kulturních akcí.

Phillip Island

* Pinguin Parade
* Kolonie tuleňů
* Sportovní vyžití

Tento ostrov ležící v blízkosti Melbourne je s pevninou spojen mostem. Na jedné jeho straně je město San Remo, na druhém konci se nachází Newhaven, který je součástí ostrova.

Pinguin Parade

Na ostrově žije permanentně pouze 7 000 obyvatel. Každoročně jej ale navštíví neuvěřitelných 3,5 miliónů turistů, kteří zde hledají především pověstnou kolonii tučňáků. Ti den co den vychází na večer z moře na pláž. Tato podívaná běžně známá pod názvem Penguin Parade se odehrává na území národního parku Phillip Island Nature Park.

Kolonie tuleňů

Populární atrakcí jsou také skaliska, kde pobývá velké množství tuleňů. Jedná se o největší kolonii tuleňů v celé Austrálii, jejichž počet je odhadován až na 16 000.

Sportovní vyžití

Kromě toho Phillip Island nabízí velmi dobré podmínky pro surfing. Na ostrově se nachází i automobilový okruh, kde se každým rokem konají závody Australian Motorcycle Grand Prix a V8 Supercars.

 (nahrál: admin)
Letecký pohled na Melbourne (nahrál: admin)
Letecký pohled na Melbourne
Melbourne (nahrál: admin)
Melbourne
Královská zahrada  (nahrál: admin)
Královská zahrada
Chatrč kapitána Cooka (nahrál: admin)
Chatrč kapitána Cooka
St. Kilda (nahrál: admin)
St. Kilda
Mauzoleem v Halikarnasu (nahrál: admin)
Mauzoleem v Halikarnasu
Průčelí hlavní budovy Flinders Station (nahrál: admin)
Průčelí hlavní budovy Flinders Station
Spencer Station (nahrál: admin)
Spencer Station
Federation Square (nahrál: admin)
Federation Square
Melbourne Cricket Ground (nahrál: admin)
Melbourne Cricket Ground
Místo založení Melbourne (nahrál: admin)
Místo založení Melbourne

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud