A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Austrálie - Průvodce

Jestliže je vaší zálibou samotné řízení auta, pak i pro vás má Austrálie mnoho možností, jak se realizovat. Tou nejdivočejší a jednou z nejznámější je Great Ocean Road, která začíná pár desítek kilometrů za poměrně velkým městem Geelong, po několik stovek kilometrů kopíruje pobřeží a končí až v oblasti národního parku Dvanáct apoštolů. Zajímavá místa podél Great Ocean Road

Co je Great Ocean Road

Great Ocean Road je velmi zajímavou alternativou spojení z Melbourne do Adelaide. Případně je možné pro zpáteční jízdu do Melbourne zvolit alternativní komunikace vedoucí vnitrozemím přes město Ballarat a další národní parky. Jízdu je vhodné rozdělit na několik úseků, neboť podél této cesty je možné přenocovat v jednom z některých hostelů nebo hotelů městečka Apollo Bay.

Máte rádi adrenalin? Jeďte autem

Jsou zde úseky, kde volant nezůstane na vteřinu v jedné poloze po desítky kilometrů. Některé úseky jsou tak náročné, že jet zde více než 30 kilometrů za hodinu znamená již nebezpečnou jízdu.

Zkombinujte tyto skutečnosti s jízdou v levém jízdním pruhu a je jasné, že tohle je výzva pro nejednoho zkušeného řidiče. Řízení auta ale zdaleka není jedinou aktivitou a podél cesty na vás bude čekat mnoho přírodních krás.

Zajímavá místa podél Great Ocean Road

* Geelong
* Bells Beach
* Cape Otway National Park
* 12 apoštolů
* Warrnambool

Geelong

Toto druhé největší město svazového státu Victoria, které čítá na 240 000 obyvatel, je první zastávkou na Great Ocean Road.

* Základna pro výlety
* Pobřeží
* Jachting

Základna pro výlety

Nachází se zhruba 75 kilometrů jihovýchodním směrem od hlavního města Melbourne. Jedná se o poměrně živé a vibrující město se spoustou barů, restaurací a hotelů. Velká část turistů jej používá jako základnu pro své výlety do okolí.

Pobřeží The Waterfront

Centrem dění je v tomto městě jeho pobřeží, které zde místní nazývají jako The Waterfront. Klenotem tohoto města je budova plaveckého bazénu postavená ve stylu art-deco s přiléhajícím parkovým komplexem.

Jachting

Tradičním sportem je zde jachting, neboť zátoka Corio poskytuje k provozování tohoto sportu ideální podmínky. Hodně sportovních akcí organizuje Royal Yachting Club, který je starý téměř jako město samo.

Bells Beach

Jméno Bells získalo toto místo po rodině, které patřily pozemky přiléhající k útesům.

* Pláž pro surfaře
* Znáte z filmu

Pláž pro surfaře

Jedná se o velmi známou surfařskou pláž, která se nachází přímo podél slavné silnice. Kouzlo tomuto místu nedodává ani tak pláž, jako spíše krásná scenérie, kterou vytváří strmé útesy.

Znáte z filmu

Bells Beach byla proslavena také filmem Point Break z roku 1991, ve kterém si zahrál i Keanu Reaves. Ve skutečnosti se však film natáčel v americkém Oregonu.

Cape Otway National Park

Častým symbolem tohoto národního parku je maják, který v minulosti varoval lodě před hrozícím nebezpečí nárazu na útesy.

* Majáky
* Fauna a flóra
* Otway Fly

Majáky

Pobřeží lemující Cape Otway bylo v první polovině 19. století svědkem mnoha tragických ztroskotání, které tehdy přinutilo vládu jednat. Výsledkem byla výstavba několika majáku na pobřeží. Maják Cape Otway je přitom vůbec nejstarší stavbou svého druhu na australském kontinentě.

Kromě komplexu, který vedle známého majáku zahrnuje i další budovy, ve kterých jsou umístěny expozice týkající se historie tohoto místa včetně popisu osudů bývalých zaměstnanců, je Cape Otway National Park známý také svou faunou a flórou.

Fauna a flóra

K vidění jsou zde běžně medvídci koala, klokani nebo kuskus. Park nabízí celkem 91 kilometrů pěších cest, po kterých se dá dojít až k Dvanácti apoštolům.

Národní park Cape Otway byl zřízen především pro ochranu zdejších deštných lesů mírného pásu, jejichž vznik umožnily vydatné srážky a bohatá vulkanická půda.

Národní park je bohatý na různé druhy rostlin a živočichů. Celý ekosystém velmi připomíná některé části Tasmánie . Jeho návštěva je tak schopná alespoň trochu vynahradit relativně dražší cestu do Tasmánie.

Procházka po visuté Otway Fly

Zajímavou atrakcí je také Otway Fly. Jedná se o visutou konstrukci, která návštěvníkům umožňuje projít se deštným lesem mírného pásu ve výšce 25 metrů nad zemí. Konstrukce je dlouhá 600 metrů a je schopná odolat větrům o rychlosti 280 kilometrů za hodinu.

Národní park 12 apoštolů

Jméno získal tento národní park podle biblického námětu.

* Dvanáct nerovná se dvanáct
* Jak vznikli apoštolové
* Nejkrásnější pohled
* Doprava

Dvanáct nerovná se dvanáct

12 apoštolů ve skutečnosti není dvanáct. 3. července 2005 jeden z nich neustál pokračující erozi a před zraky několika desítek turistů se během pár minut zřítil do moře. Na jeho místě zbyla jen hromada sutin.

Podle neoficiálních zdrojů se zde nachází dokonce 13 útvarů, které splňují definici „apoštola“, ale jen osm z nich je viditelných z hlavních vyhlídkových teras. Do roku 2005 to bylo devět.

Jak vznikli apoštolové

I přesto v tomto národním parku stojí ještě řada pobřežních skalních útvarů, které by neměly chybět v žádném itineráři. Skalní útvary tohoto typu vznikají erozní činností oceánu, který se zařezává stále více do útesů. Postupně dochází ke vzniku jeskyň a jejich spojováním pak celé oblouky.

Poté přichází na řadu erozní činnost deště a zvětrávání. Časem se zhroutí i klenba, která spojuje obě části oblouku a dojde tak k osamostatnění části pevniny. Je tedy zřejmé, že i teď dochází ke vzniku nových „apoštolů“ stejně jako dochází k jejich zániku, která je zapříčiněna působením mořských vln, větrem a deštěm.

Nejkrásnější pohled

Západ nebo východ slunce je nejlepším časem k návštěvě skalních útesů, které se zbarvují do oranžova a po západu slunce může být jejich barva i nepřirozeně fialová.

Doprava

Návštěva v tento čas je trochu komplikovaná, rozhodně se nedá zvládnout formou jednodenního výletu z Melbourne, odkud jízda sem trvá kolem pěti hodin. Schůdná varianta je pronájem auta a přespání v jednom z hotelů nebo hostelů v blízkém Apollo Bay nebo Port Campbell.

Warrnambool

Warnambool je největším městem v jihozápadní části Victorie a je nejlepším výchozím místem pro objevování přírodních krás v této oblasti.

* Velryby
* Muzeum
* Kam dál?

Velryby

Kromě okolních zajímavostí, které jsou zmíněny výše, je toto město vhodné pro pozorování velryb, jež sem připlouvají vždy v období od května do října. Velryby jsou přitom z pobřeží viditelné pouhým okem. V listopadu pak odplouvají zpět do antarktické oblasti, kde se nachází jejich hlavní loviště.

Muzeum námořních tragedií

Ve Warrnamboolu se nachází také Flagstaff Hill Maritime Museum. Toto muzeum je umístěno v replikách malebných budov typických pro mořský přístav 19. století. V muzeu jsou k vidění mnohé artefakty ze ztroskotaných lodí.

Největší námořní tragédií v této oblasti se stalo ztroskotání lodi Loch Ard z roku 1878, na jejíž palubě do Austrálie připlouvalo minimálně 54 osob. Pouze dvě osoby se zachránily. Tragédii dodnes připomíná porcelánová socha páva, která byla součástí nákladu a nějakým zázrakem nedošlo tehdy k jejímu porušení. V současnosti je umístěna ve Flagstaff Hill Maritime Museum.

Foto: Flagstaff Hill Maritime Museum - Wikipedia

Warrnamboolem svět nekončí

Warrnambool je faktickým koncem Great Ocean Road. Tato silnice ale ve skutečnosti kopíruje pobřeží až do Cape Nelson. Odtud je možné pokračovat dále na západ až do Adelaide nebo odbočit na sever a navštívit národní park Grampians. Jedná se o pohoří, jehož nejvyšší hora dosahuje 1 164 metrů nad mořem. Je to rozlehlá oblast, pro kterou jsou typické nádherné vodopády a úchvatné skalní útvary.

Brána do Great Ocean Road (nahrál: admin)
Brána do Great Ocean Road
Great Ocean Road (nahrál: admin)
Great Ocean Road
Okolí Bells Brach (nahrál: admin)
Okolí Bells Brach
Maják Cape Otway  (nahrál: admin)
Maják Cape Otway
Varování před hady (nahrál: admin)
Varování před hady
Vznik dalšího apoštola (nahrál: admin)
Vznik dalšího apoštola
Západ slunce nad apoštoly (nahrál: admin)
Západ slunce nad apoštoly
Dvanáct apoštolů (nahrál: admin)
Dvanáct apoštolů

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud