A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Austrálie - Průvodce

Novodobé dějiny Austrálie jako britské kolonie jsou spojeny s Evropou. Britové do této země deportovali trestance, ke kterým se postupně ale přidávali i dobrovolní vystěhovalci. Doba snění, 17. století, 18. století, 19. století, 20. století

Doba snění

Dreamtime, neboli doba snění, znamená období, o kterém neexistují žádné spolehlivé informace. Dreamtime přitom sahá hluboko do světových dějin. Předpokládá se, že první obyvatelé Austrálie sem přišli již před 40 000 lety z jihovýchodní Asie. Vývoj zemské kúry zapříčinil, že se tato cesta dala tehdy zvládnout téměř suchou nohou. Tehdejší lidé, kteří jsou dnes označováni jako Australci, se živili především sběrem a lovem.

17. století - Objevení Austrálie Evropany

Objevování Evropany, s nímž je především spojena novodobá historie Austrálie, započalo již na začátku 17. století, kdy sem doplul Holanďan Wilem Jansz. Ten také zklamán domnělou chudobou tohoto kontinentu velmi rychle odplul.

Druhým Evropanem, který se do Austrálie dostal, byl Abel Tasman, po kterém je nyní pojmenována nejenom Tasmánie , ale i Tasmánský průliv mezi australským kontinentem a Novým Zélandem. Tasman objevil Tasmánii, kterou ale původně pojmenoval Van Diemenovou zemí, a prozkoumal především severní pobřeží Austrálie, kde opět nenašel žádné cenné kovy ani koření.

Koncem 17. století proplouval kolem západního pobřeží Austrálie britský pirát William Dampier. I ten však neprohlédl zdánlivou nehostinnost země.

James Cook

Důležitým okamžikem v dějinách tohoto kontinentu bylo přistání kapitána Jamese Cooka a jeho lodi Endeavour na východním pobřeží v roce 1770. Místo přistání tento mořeplavec pojmenoval po dvou významných vědcích, kteří byli součástí jeho posádky a zabývali se přírodopisem. Na jeho palubě byli především proto, že chtěli zmapovat přírodní bohatství nepoznaných zemí. Zátoka, kde loď přistála, byla podle nich pojmenována Botany Bay. Nyní leží toto místo v těsném sousedství mezinárodního letiště v Sydney .

Byl to právě kapitán Cook, který vyhlásil východní pobřeží Austrálie britským územím a kontinent tak zapojil do systému velmocí a jejich kolonií. Se svou lodí a posádkou James Cook pak plul dále na sever. Jeho loď později ztroskotala v místě nedaleko současného města Cooktown, kde se nalézal Velký bariérový útes.

18. století - Austrálie jako trestanecká kolonie

Velká Británie se po prohrané válce s USA rozhodla udělat z Austrálie svou novou trestaneckou kolonii. První trestanci byly do Austrálie přepraveni již v roce 1787. Nejprve pro jejich umístění sloužila Botany Bay. Později bylo osídlení přesunuto kousek na sever do míst dnešního Sydney . Původní jméno této osady ale znělo Port Jackson.

První trestance na ostrov dovezla flotila několika plachetnic pod vedením kapitána Artura Phillipa. Ten byl také tehdejším britským králem prohlášen guvernérem. Flotila přistála v Botany Bay, později byly ale trestanci umístěny v Port Jackson, který tehdy představoval zárodek dnešního Sydney. Port Jackson se nacházel severně od Botany Bay a skýtal mnohem lepší životní podmínky. Tato zátoka se dnes stejně jako město nazývá Sydney a je jedním z největších přírodních přístavů světa.

Deportace vězňů pokračovaly ještě dalších několik desetiletí. K nim se ale postupně začali přidávat i dobrovolní imigranti. Domorodí obyvatelé tomuto vývoji pouze nespokojeně přihlíželi, ale k žádným bojům zatím nedocházelo. Britové totiž měli plno práce s vlastním usazením, a tak v počátku neprojevovali snahy obsadit rozsáhlá území. Dlouhou dobu nepřekročili hranici, kterou tvoří Great Dividing Range. Ten odděluje přímořské nížiny od vnitrozemí kontinentu.

Guvernér Lachlan Macquarie

Důležitou osobou se později stal guvernér Lachlan Macquarie. Za jeho působení v tehdejší kolonii vznikla řada nemocnic, škol a silnic. Trestancům odsouzeným za lehké trestné činy byla udělena milost. Jeho důležitost je v současném Sydney znát na každém kroku. Jeho jménem je pojmenována univerzita (Macquarie University) nebo jedna z nejdůležitějších bank (Macquarie Bank).

19. století - Osidlování vnitrozemí

Rostoucí populaci evropského obyvatelstva však úzký pás podél nížiny brzy přestal stačit, a tak začaly být konány výpravy do vnitrozemí. V roce 1813 byl poprvé překonán Great Dividing Range a začalo osídlování vnitrozemských rovin.

Zlatá horečka

V polovině 19. století bylo u města Bathurst v Novém Jižním Walesu nalezeno zlato. Celou zemi tak brzy zachvátila zlatá horečka. Zpráva o nalezení zlata samozřejmě překonala i hranice kontinentu a ještě více podpořila imigraci. Právě v tomto období Austrálie poprvé dosáhla jednoho milionu obyvatel (toto číslo nezahrnuje domorodce, ti byli do sčítání zahrnuti až mnohem později).

20. století

* Australský svaz
* Druhá světová válka
* Australsko-asijská spolupráce
* Domorodí obyvatelé

Australský svaz

Jednotlivé australské kolonie byly spojeny v roce 1901. Rozhodnutím britské královny Viktorie tehdy vznikl Commonwealth of Australia neboli Australský svaz. Jeho správa ale stále spadala pod přímou kontrolu Velké Británie. V roce 1914 přišla 1. světová válka, ve které Austrálie ztratila na 200 000 mužů a žen. Velkým úderem byla hlavně prohraná bitva u Galipole v roce 1915.

Druhá světová válka

Druhá světová válka se Austrálie dotkla zcela jiným způsobem. Ztráty na životech byly mnohem nižší, ale celá země byla několik let vystavena nebezpečí japonské agrese. Toto nebezpečí nabylo na síle poté, co Japonci obsadili Singapore. Odtud pak mohli postupovat dále na jih. Obavy z velké invaze se naštěstí nenaplnily, ale několikrát došlo k bombardování severně položeného Darwinu japonskými letadly. Právě druhá světová válka a boj o Tichomoří poprvé sblížily Austrálii a USA.

Australsko-asijská spolupráce

Jejich spolupráce po ukončení bojů pokračovala na ekonomickém poli a dnes jsou USA jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů. V druhé polovině 20. století začala tato země intenzivně spolupracovat i s asijskými zeměmi především pak se Singapurem, Hongkongem, Thajskem a Japonskem. V poslední době se velmi rychle vyvíjí obchodní vztahy s Čínou. Ekonomické pojítko s Evropou zůstalo, ale nejedná se již jen pouze o Velkou Británii, nýbrž o celý hospodářský prostor Evropské unie.

Uznání domorodých obyvatel

Rok 1960 znamenal průlom v oblasti soužití s Australci neboli domorodými obyvateli. Ti byli v tomto roce uznáni za plnohodnotné občany. V roce 1993 byla zrušena politika prázdné země, která Australcům odebrala jakýkoliv nárok na půdu. Tito obyvatelé dostali také značnou autonomii i v otázkách sociálních. Škody, které kolonizace na původním obyvatelstvu napáchala, však již nikdo nikdy nenapraví. Nicméně alespoň část půdy byla navrácena svým původním majitelům. Ve svazovém státu Severní teritorium Australci vlastní zhruba 49 procent veškerého území.

Chodník s domorodými motivy v Melbourne (nahrál: admin)
Chodník s domorodými motivy v Melbourne
Plachetnice Endeavour v Námořním muzeu v Sydney (nahrál: admin)
Plachetnice Endeavour v Námořním muzeu v Sydney
The Rocks v Sydney, postavená trestanci (nahrál: admin)
The Rocks v Sydney, postavená trestanci
Queen Building a známá věž v Sydney (nahrál: admin)
Queen Building a známá věž v Sydney

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Čaputová je dokonalá, Babišová bohužel vypadává z role, říká Ladislav Špaček. A jak zhodnotil Zemanovou?
Čaputová je dokonalá, Babišová bohužel vypadává z role, říká Ladislav Špaček. A jak zhodnotil Zemanovou?