A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Austrálie - Průvodce

Tasmánie je z více než třetiny pokryta národními parky s ojedinělou vegetací. Turisté jich mají k dispozici zhruba sedmnáct. K nejznámějším parkům patří: Southwest National Park, Cradle Mountain, Freycinet National Park

Ojedinělá příroda

Parky byly zřízeny pro ochranu téměř nedotčené divoké přírody, která je ve středním klimatickém pásmu ojedinělá. Několik z těchto parků dohromady vytváří prostor nazvaný jako Tasmania Heritage Area, která se dostala i na seznam chráněných oblastí UNESCO.

Southwest National Park

Tento park, nalézající se v jihozápadní části Tasmánie, je velmi populární pro své skalnaté hory a jezera položená vysoko v horách.

* Výroba energie
* Rybaření
* Túry

Zásobárna energie

I přesto, že se jedná o národní park, bylo v této oblasti postaveno několik přehrad z důvodu zajištění přísunu ekologické energie.

Rybaření

Jako vedlejší produkt tohoto snažení se zde vyvinuly nádherné lokality jako stvořené pro rybaření. To je ale povolené pouze se zakoupenou licencí a pouze v období od srpna do dubna.

Túry

Další aktivitou, které tento park nabízí, je treking. Jsou zde k dispozici trasy všech typů. Od dvacetiminutových procházek kopírujících kempy až po celodenní túry s náročnými výstupy na místní vrcholy. Nejnáročnější je výstup na místo přezdívané Federation Peak. Dostat se dá pouze pár set metrů pod vrchol. Poté výstup připomíná spíše horolezectví než náročnou túru.

Cradle Mountain -- Lake St. Claire National Park

* Vznik parku
* Nejvyšší hora
* Tip na výlet

Vznik parku

Svému vzniku vděčí tento národní park Australanovi rakouského původu Gustavu Weindorferovi. Ten usiloval o prohlášení tohoto území národním parkem od roku 1912 až do roku 1922.

Nejvyšší hora Tasmánie

V parku leží i nejvyšší hora celé Tasmánie, kterou je Mount Ossa, jejíž vrchol leží ve výšce 1 617 metrů nad mořem.

Túra k jezeru St. Claire

Součástí tohoto parku je také trasa nazývaná jako Overland Track. Je dlouhá 65 kilometrů a končí u jezera St. Claire. Pro překonání této vzdálenosti, která je poměrně náročná, je zapotřebí alespoň šesti dnů. Odměnou za velké úsilí jsou krásné výhledy a divoká tasmánská příroda.

Podél trati je rozeseto několik chat a kempů, kde je možné přenocovat. Je také možné absolvovat tuto túru s průvodcem.

Freycinet National Park

* Pláž
* Sporty
* Ptačí ráj

Nejkrásnější pláž světa

Nejproslulejším místem národního parku Freycinet je nádherná zátoka Wineglass Bay s obloukovitou pláží s bílým pískem. Moře zde má tyrkysovou barvu. Člověk jako by se nacházel kdesi na tropickém ostrově v Queenslandu. Wineglass Bay dokonce americký magazín zvolil jako jednu z deseti nejkrásnějších pláží světa.

Sportovní aktivity

Tento národní park je vhodný jak pro milovníky vodních sportů (mořský kajaking, plavání, potápění), tak pro milovníky sportů suchozemských (horolezectví, treking).

Ptačí ráj

Na své si přijdou také milovníci ptáků (tzv. birdwatchers), kteří zde mohou spatřit mořské orly a mnoho dalších druhů.

Kakadu National Park

Tento národní park se rozkládá na rozloze zhruba 20 000 kilometrů čtverečních. To je plocha velká asi jako polovina Švýcarska.

* Vznik
* Domorodci
* Skalní malby
* Ptačí království
* Prohlídky parku

Vznik národního parku

Ochrana tohoto území, které vyniká nedotčenou a divokou přírodou, byla zahájena v roce 1965, kdy byl podán návrh na ochranu oblasti území okolo Alligator River. Australská vláda později ustanovila park v několika fázích. V podobě, v jaké ho známe dnes, vnikl v roce 1991. Postupně byl také zapsán na seznam kulturního přírodního dědictví UNESCO.

Domorodci

Domorodé obyvatelstvo tuto oblast obývá po dobu minimálně 40 000 let. Právě jim patří zhruba polovina půdy, předání druhé poloviny je nyní v řízení.

Skalní malby

V národním parku se dochovaly četné skalní malby. Jsou dvě velké oblasti, které se vyznačují tímto „skalním uměním“. Jedná se o oblast Ubirr.

Tato oblast může být prozkoumána díky několika kilometrům stezek, které vás zavedou k malbám starým tisíce let. Druhou oblastí je Nourlangie, která se dá projít také pěšky. Hlavní místa jsou od parkoviště vzdálená pouhých pár minut chůze.

Ptačí království

Kromě umění původních obyvatel je tento park vyhledáván především pro svá přírodní bohatství. Ty spočívají ve stovkách různých druhů rostlin a živočichů. Na své si tu přijdou milovníci ptactva. Žije jich zde až 280 druhů.

Prohlídky parku

Divočinu lze objevovat různými způsoby. K dispozici jsou vyhlídkové lety s helikoptérou nebo vyhlídkové jízdy terénními vozidly. Mezi oblíbené aktivity patří vyjížďka na lodi. Turisté tak mají možnost dostat se blízko k vodnímu životu.

Litchfield National Park

Tento národní park se nachází zhruba 100 kilometrů východním směrem od Darwinu.

Vodopády a termitiště

Ročně ho navštíví statisíce turistů, kteří zde naleznou úchvatné vodopády. Ty někdy končí v přírodních jezerech. Některé z nich jsou přitom oficiálně uznané jako bezpečné ke koupání. Na návštěvníky čekají také ohromná termitiště.

Park nabízí hned několik tras, které člověka zavedou do neopakovatelných koutů této země.

Uluru -- Kata Tjuta National Park

Jedna z australských ikon je poněkud z ruky, ale i přesto stojí za každý dolar, který je potřeba k tomu, aby jej člověk spatřil.

* Výstupy
* Něco pro romantiky
* Posvátné místo
* Masivy Olga

Výstup na pískovcový val

Uluru neboli Ayers Rock je ohromným pískovcovým valem, který se nad zdejší krajinou tyčí do výše 348 metrů. Jeho obvod měří osm kilometrů. Úpatí tohoto skalního útvaru přitom kopírují pěší cesta, která je vhodná pro objevování různých zákoutích tohoto masivu, který není ani zdaleka celistvým útvarem.

Možný je také výstup na samotný masiv, který průměrně zdatnému člověku zabere dvě až čtyři hodiny. Staří Uluru se odhaduje na přibližně 500 milionů let.

Nejkrásnější pohled

V největší kráse se Uluru představuje pravidelně při západu a východu Slunce. V obou případech hora mění své barvy od rudě červené až po oranžovožlutou. Odstín je dán výší slunce na obloze. Tento přírodní úkaz je možné sledovat z parkoviště poblíž tohoto masivu.

Posvátné místo

Uluru byl pro zdejší domorodý kmen Anangu vždy posvátným místem. Od poloviny 80. let je také v jejich vlastnictví. Důležitost tohoto místa je podtrhnuta jeho monumentalitou, která uchvátí téměř všechny návštěvníky. Australci považují tento masiv za jeden ze symbolů tzv. doby snění . K tomuto místo se váže samozřejmě i řada legend.

Masivy Olga

Kata Tjuta, známá také jako Mount Olga neboli The Olgas, je několik vedle sebe položených masivů, které jsou složeny ze sedimentů a kamenů. Zabírají plochu převyšující 21 kilometrů čtverečních, a vytváří tak spolu s blízkým Urulu dominantu celého národního parku. Nejvyšší vrchol této hory je ještě výše než vrchol Uluru a dosahuje zhruba 546 metrů nad okolním terénem. V této oblasti uskutečňovali domorodí obyvatelé hodně ceremonií.

Yulara Resort

* Podpora NP Urulu
* Ubytování a služby
* Letiště

Podpora národního parku Urulu

Toto rozsáhlé turistické středisko bylo postaveno za jediným účelem. Od samého počátku mělo podporovat rostoucí turistický ruch v národním parku Uluru - Kata Tjuta. Městečko je od Uluru vzdáleno zhruba 20 kilometrů a 55 kilometrů od Kata Tjuta.

Ubytování a služby

K dispozici je zde veškeré turistické zázemí od kempů až po čtyřhvězdičkový hotel. Základnu zde má také veškerý personál, který zajišťuje výlety do oblasti národního parku. K dispozici je zde i řada různých obchodů, pošta a banka.

Letiště

V blízkém okolí se nachází dokonce letiště schopné odbavit vnitrostátní linky provozované proudovými letadly. Ayers Rock je tak letecky dostupný z největších měst jako je Sydney , Melbourne , Perth nebo Cairns. Letenky jsou ovšem relativně drahé, a v tomto případě je dokonce doporučováno rezervovat je delší dobu dopředu.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Ženy.cz

Třídíte šatník? Tohle je 5 módních pilířů, na které sázejí stylové Francouzky
Třídíte šatník? Tohle je 5 módních pilířů, na které sázejí stylové Francouzky