A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Austrálie - Sydney - Průvodce

Sydney je velkoměsto světového formátu a může být považováno za jedno z nejdůležitějších ekonomických středisek jižní polokoule. Přesto je to město s pohodovou atmosférou a svým návštěvníkům nabízí nespočet různých zajímavostí. Kdo například nikdy neslyšel o budově opery? Kdybyste chtěli všechny navštívit, museli byste v Sydney zůstat alespoň dva týdny. Části Sydney, Autem po městě

Jednotlivé části Sydney

Sydney se skládá z mnoha menších administrativních částí, které mají svá vlastní malá centra s mnoha obchody a kancelářskými budovami. Centrum celého Sydney pak tvoří velmi živá čtvrť City Business District.

Město s téměř čtyřmi miliony obyvatel můžeme pro jednoduchou orientaci rozčlenit na jižní a severní část. Ty jsou od sebe navzájem odděleny rozlehlým a členitým mořským zálivem, který je nedílnou součástí kouzla, kterým vás toto město zcela určitě očaruje.

Autem po městě

Sydney má vůbec největší počet obyvatel mezi všemi centry Austrálie. Jedná se o velmi rozlehlé město, kde návštěva známých na druhém konci znamená dvouhodinovou jízdu autem.

Například na jihu se rozkládá obchodní centrum, které je charakteristické na sebe kolmými ulicemi. Jedná se však o změť jednosměrek. Návštěvníkům není obvykle doporučováno používat v centru automobil. V celém Sydney pak platí, že nemáte vyhráno, pokud dojedete na místo určení, neboť zpáteční cesta nemusí být stejná.

Kam všude se podívat

* The Harbour Bridge
* Opera
* Botanická zahrada
* Čínská čtvrť a zahrada
* Muzeum námořnictví
* Akvárium
* Olympijský areál
* Pláže

The Harbour Bridge

Jednou ze světoznámých dominant, tyčící se hned naproti budovy opery, je pověstný The Harbour Bridge. Pod ním leží nejstarší část Sydney – The Rocks. Mezi těmito dvěma symboly se nachází Circular Quay, což je asi ten nejdůležitější dopravní uzel celého města. Dostanete se k němu lodí, vlakem, autobusem i autem.

Je zde ještě jedna možnost, jak na centrum Sydney nahlédnout z ptačí perspektivy, a tou je procházka po oblouku mostu, který se tyčí do výše přes sto metrů. Tahle alternativa je ale poněkud dražší (120 AUD). Výhled z mostního pilíře přitom nabízí úchvatnou podívanou.

Opera v Sydney

Asi prvním, co si člověk vybaví ve spojení se Sydney, je budova opery, která je architektonickým unikátem v celosvětovém měřítku. Je umístěna na jednom ze severních cípů obchodního centra.

Ve skutečnosti je tato budova trochu menší, než jak se může jevit na fotografiích, ale její unikátní střecha, která jako by byla složena z milionů malých částí a která mění své zabarvení podle zapadajícího slunce, se vryje návštěvníkům do paměti.

Vstupné

Již jen prohlídka opery, která stojí zhruba 20 AUD, a procházka po jejím obvodu je program na celé dopoledne. V kombinaci s procházkou po mostě a návštěvou jednoho z pilířů, kde se nachází výstava věnovaná jeho výstavbě, je to program na celý den. Návštěva zmíněné výstavy stojí zhruba také 20 AUD.

Procházka Královskou botanickou zahradou k sídlu vlády

Velká australská města jsou známá svými botanickými zahradami a Sydney není výjimkou. Hned vedle CBD se nachází rozsáhlý park Royal Botanic Gardens, který nabízí úchvatné pohledy na pestrobarevné květiny, stejně jako spoustu prostoru pro sport nebo relaxaci. Při procházce tímto obrovským parkem se můžete dobře seznámit s místní faunou. Součástí je také ohromný skleník s tropickou faunou.

Sídlo vlády

Cesta skrze botanickou zahradu vás pak přivede přímo k sídlu vlády Nového Jižního Walesu. Jedná se o historickou budovu z 19. století, jež je obklopena zahradou francouzského stylu. Pokud touto zahradou sejdete z kopce dolů, uvidíte budovu opery v jednom z nejkrásnějších, a přitom nejméně fotografovaných úhlů.

Návštěva čínské čtvrti a čínské zahrady

* Čínu k obědu
* Čínská zahrada
* Vstupné

Čínu k obědu

Tak jako je zvykem u amerických měst, i v Sydney vznikla čínská čtvrť, kde může člověk pouhými několika kroky projít do jiného světa. Tato čtvrť je především pověstná svými restauracemi, kde za relativně málo peněz dostanete výborně připravené pokrmy všech druhů včetně čerstvých mořských plodů. Ty se sem dovážejí z několik kilometrů vzdáleného rybího trhu.

Čínská zahrada

V případě čínské zahrady můžete pouze několika kroky projít opět do jiného světa. Tentokrát do světa klidu. Za poměrně vysokou zdí, kterou je tento areál obehnán, se nachází svět zcela odlišný od mrakodrapů a dálnic. Čeká zde na Vás jedna doslova oáza klidu.

Tato čínská zahrada, plná exotických rostlin, bublajících vodopádů a kamenů ve tvaru zvířat, byla budována během 20. století za výrazné pomoci čínských architektů a botaniků.

Vstupné

Na rozdíl od čínské čtvrti se zde ale platí vstupné zhruba 9 AUD na osobu (studenti pouze třetinu).

Návštěva Národního námořního muzea

Lodě v centru
Loď kapitána Cooka
Vstupné

Lodě v centru

Národní muzeum námořnictví je velmi dobrou volbou, jak se v Sydney zabavit. Přímo v centru města zde můžete poznávat válečný křižník Vampire, který je posledním svého druhu, jenž byl v Austrálii postaven. Na všech exponátech skutečných lodí se konají pravidelné a organizované prohlídky po čtyřech až osmi lidech.

Loď kapitána Cooka

Hned vedle je zakotvena loď Endeavour, na které kapitán Cook se svou posádkou objevoval na konci 18. století australský kontinent. Zde jsou vám k dispozici jednotlivá stanoviště s průvodcem, který vás individuálně seznámí s tou částí lodě, ve které se právě nacházíte.

Vstupné

Námořní muzeum není zrovna levnou záležitostí. Komplexní vstupné zahrnující všechny čtyři kotvící exponáty stojí zhruba 40 AUD. Na druhou stranu vám toto muzeum nabízí chytlavý program na celý den. Ostatní prostory muzea kromě kotvících exponátů jsou zdarma.

Návštěva sladkovodního a mořského akvária

Pokud vás muzeum námořnictví nezabaví na celý den, můžete do svého programu přibrat i místní akvárium. Zde můžete poznávat faunu a floru řek jižní a severní Austrálie.

Další části jsou věnovány podmořskému životu v místním přístavu a otevřeného moře. Velká část je věnována Velkému bariérovému útesu. Je výhodné navštívit toto atraktivní místo ve všední dny, kdy zde není tolik lidí.

Olympijský areál

Letní olympijské hry 2000 proslavily Sydney po celém světě. Hry byly charakteristické především svou pohodovou atmosférou a hladkým průběhem.

* Plavecký areál
* Stadion Australia

Plavecký areál

V severovýchodní části Sydney po nich zbylo několik obrovských stadionů a plavecký areál Aquatic Center, který je nyní mezi zdejšími velmi oblíbeným místem.

Stadion Australia

Hlavní olympijský stadion Australia je vůbec největším, který byl kdy pro potřeby olympiády postaven. Jeho organizovaná prohlídka je možná za zhruba 20 dolarů. Hlavní promenáda je protkána informačními tabulemi, kde se můžete dozvědět různé zajímavosti o olympijských hrách, které zde proběhly.

Proslulé pláže

Bondi nebo Manly jsou pojmy, které k Sydney patří, stejně jako slavná opera nebo přátelský úsměv zdejších obyvatel. Jedná se o dvě nejznámější a nejoblíbenější pláže. Bondi, která je lemovaná vzrostlými borovicemi, je trochu klidnější než Manly, která je jedním z hlavních míst, kde se setkávají mladí lidé.

Opera při západu slunce (nahrál: admin)
Opera při západu slunce
The Harbour Bridge (nahrál: admin)
The Harbour Bridge
Čínská zahrada (nahrál: admin)
Čínská zahrada
Muzeum námořnictví (nahrál: admin)
Muzeum námořnictví
Akvárium (nahrál: admin)
Akvárium
Olympijský park (nahrál: admin)
Olympijský park
Centrum Sydney (nahrál: admin)
Centrum Sydney
Centrum Sydney (nahrál: admin)
Centrum Sydney
Cooge Beach - Část pláže Cooge (nahrál: Luboš)
Cooge Beach - Část pláže Cooge
Shark Point - Po cestě z Cooge Beach na Bondi Beach, která leží v pozadí před majákem na horizontu (nahrál: Luboš)
Shark Point - Po cestě z Cooge Beach na Bondi Beach, která leží v pozadí před majákem na horizontu
Tamarama Beach - Cestou zpět (nahrál: Luboš)
Tamarama Beach - Cestou zpět
Panorama města - Podvečerní siluety Sydney přes Farm Cove (nahrál: Luboš)
Panorama města - Podvečerní siluety Sydney přes Farm Cove
Sydney Tower - Tato věž je 305m vysoká a je z ní nádherný pohled na město (nahrál: Luboš)
Sydney Tower - Tato věž je 305m vysoká a je z ní nádherný pohled na město
Botanická zahrada - Památník kapitána Artura Philipa (nahrál: Luboš)
Botanická zahrada - Památník kapitána Artura Philipa
Silueta Sydney Tower - Pohled od Mrs Macquairies Point (nahrál: Luboš)
Silueta Sydney Tower - Pohled od Mrs Macquairies Point
Bottle Tree - Tento strom se vyskytuje v Queenslandu, jeho semena  a kořenyí Aborigini jedí. Snímek je pořízen v Botanické zahradě (nahrál: Luboš)
Bottle Tree - Tento strom se vyskytuje v Queenslandu, jeho semena a kořenyí Aborigini jedí. Snímek je pořízen v Botanické zahradě
Opera - Pohled na budovu Opery přes vjezd do přístavu (nahrál: Luboš)
Opera - Pohled na budovu Opery přes vjezd do přístavu
Harbour Bridge - Pohled na most od západu od Walsh Bay (nahrál: Luboš)
Harbour Bridge - Pohled na most od západu od Walsh Bay
The Rocks - Někdejší pochybná čtvrť a dnes turistické centrum (nahrál: Luboš)
The Rocks - Někdejší pochybná čtvrť a dnes turistické centrum
Darling Harbour - Monorail právě vyjíždí ze zastávky (nahrál: Luboš)
Darling Harbour - Monorail právě vyjíždí ze zastávky
Jižní strana mostu - Na pilíř vede 200 schodů (nahrál: Luboš)
Jižní strana mostu - Na pilíř vede 200 schodů
Pohled z vyhlídkového ochozu na pilíři - Záběr na dálnici směrem na jih (nahrál: Luboš)
Pohled z vyhlídkového ochozu na pilíři - Záběr na dálnici směrem na jih
The Rocks a přístaviště - Západní část přístavu kde kotvívají i velké zaoceánské lodi (nahrál: Luboš)
The Rocks a přístaviště - Západní část přístavu kde kotvívají i velké zaoceánské lodi
Severní nájezd na most - Skupiny zájemců se mohou vydat s průvodcem i na pěší trasu po oblouku mostu (nahrál: Luboš)
Severní nájezd na most - Skupiny zájemců se mohou vydat s průvodcem i na pěší trasu po oblouku mostu
Noční osvětlení - Večerní nálada v osvětleném přístavu, odkud se kolem 20. hodiny vydávají lodě na vyhlídkovou plavbu po přístavu a zátoce Port Jackson (nahrál: Luboš)
Noční osvětlení - Večerní nálada v osvětleném přístavu, odkud se kolem 20. hodiny vydávají lodě na vyhlídkovou plavbu po přístavu a zátoce Port Jackson

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud